Kombim Neden Su Almıyor?

Kombilerin düzenli çalışması;  elektrik, gaz ve su üçlüsünün sorunsuz ve dengede çalışmasına bağlıdır. Bu 3 parçadan birisinin iş görememesi halinde, kombi çalışmayacak veya bir takım arızalanmalar baş gösterecektir. Gaz,su ve elektrik birbirine bağlı olan sistemlerdir ve birinin dahi çalışmaması büyük arızalara yol açacağından dolayı, kombilerin bakımlarının düzenli yapılması gerekmektedir. Kombilerde yaygın olarak görülen arızalardan bir tanesi olan kombinin su almaması problemi, su sistemlerine bağlı arızaları işaret etmektedir. Kombide yeteri kadar su yoksa, veya fazla su basıldı ise, kombinin su tesisatında bir arızalanma baş gösterir ve su ile ilgili bu problemlerin çözülmesi ile kombi eski halinde çalışmaya devam eder. Ancak, okuyucularımızdan gelen sorular doğrultusunda ve kullanıcıların en çok arattığı kombi arıza konusu olan kombinin su almaması konusu hakkında bugün detaylı bir bilgi dizisini siz değerli ziyaretçilerimiz için hazırladık.

Kombide su tesisatı ile ilgili arızalar nelerdir?

  • Kombinin altından su akması
  • Peteklerin su sızdırması
  • Suyun aniden ısınması veya soğuması
  • Su basıncının yükselmesi veya düşmesi
  • Kombinin suyu almaması kombide su tesisatı bölümünde bir problem olduğunun göstergesidir.

Kombinin çalışması için gerekli olan su basıncını ayarlamak üzere, kombiye su verilir. Ancak, kombi bu suyu kabul etmeyerek, arıza çıkartabilir.

Kombi niye su almaz?

  1. 1)Kombi doldurma vanası ile kombinin su almaması arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Kombi doldurma vanasında bulunan tıkanıklıklar sebebi ile, kombi suyu kabul etmez. Kombinin su almaması problemine, kombinin çok fazla kullanılmadığı alanlarda rastlamak mümkün. Kullanılmayan kombilerde tıkanıklık sebebi ile, kombi ısınmaz.
  2. Kombiler; su şebekelerine bağlı olarak işlevlerini gerçekleştirirler. Su şebekesi içerisinde yetersiz basınç oluşur ise, kombi suyu almakta zorlanabilir. Bu da kombinin su almamasına neden olur. Su şebekesindeki yetersiz basınç için uzmanlardan yardım istemeli, kendi başımıza asla müdahale etmemeliyiz.
  3. Kombinin üzerinde bulunan su göstergelerinin arızalanması ile kombi ihtiyacı olan suyu almaz veya az alabilir.
  4. Kombiye bağlanmış olan, su tesisatından su gelmiyor olabilir. Bu tarz bir problem de kendi başınıza tamir etmeye çalışmak yerine, yetkili servise haber vermeniz, arızayı büyütmeden çözmenize yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir